Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej
im. dr inż. Władysławy Marii Francuz, prof. oświaty

Uniwersytet Trzeciego Wieku im. dr inż. Władysławy Marii Francuz, prof. oświaty działa w ramach Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej.
Pracę z Seniorami rozpoczęliśmy w marcu 2010 roku, kiedy ówczesne władze uczelni zainspirowane ogromnym i szybko rosnącym zainteresowaniem dotyczącym kształcenia ustawicznego Seniorów, podjęły decyzję o jego powołaniu.

Zapoczątkował swoją działalność, jako Program Rozwoju Osobistego pod nazwą „Radość Seniora”. Były to cykliczne spotkania w formie wykładów o bardzo wszechstronnej tematyce, odbywające się co dwa tygodnie i cieszące się coraz większą frekwencją. Równocześnie, odpowiadając na potrzeby Seniorów i dla Ich radości właśnie, stworzyliśmy
dziesięcio-osobowe grupy komputerowe, wokalne, językowe, plastyczne i rekreacyjne. Mogliśmy wtedy przyjąć tylko 80 osób, ale chętnych było dużo więcej. Z miesięcznym opóźnieniem została uruchomiona zatem druga edycja programu i ona również miała kompletną obsadę. W czerwcu w gazetach pojawiło się ogłoszenie o rekrutacji do UTW PK. Uroczysta  inauguracja pierwszego (formalnie) roku akademickiego odbyła się 15 października 2010 roku. W dniu dzisiejszym ponad 200 Seniorów jest naszymi słuchaczami, a kształcenie odbywa się dwustopniowo (3+2 lata).  Weterani są z nami od początku działalności.

Główne wykłady, podczas których spotykają się wszyscy uczestnicy, odbywają się zwykle dwa razy w miesiącu. Dotyczą one różnych zagadnień, jak np. sposoby zapobiegania chorobom, prawo i finanse, nowości techniczne  i technologiczne, kultura i sztuka, architektura, podróże oraz wiele innych dyscyplin. W każdym semestrze  pojawiają się tu nowe interesujące tematy i nowi wykładowcy.

Zajęcia tematyczne prowadzone są w mniejszych  grupach. Tu uczestnicy mogą zdobyć wiedzę i umiejętności oraz realizować swoje zainteresowania i pasje z zakresu języka angielskiego, obsługi  komputerów, smartfonów i tabletów na różnych poziomach zaawansowania, historii sztuki, filmu, muzyki,  promocji zdrowia fizycznego i psychicznego, filozofii i religioznawstwa, treningu  pamięci i umysłu oraz innych. Mogą brać udział w różnego rodzaju zajęciach ruchowych,  dostosowanych do swoich potrzeb i możliwości — gimnastycznych, tanecznych, usprawniających  – oraz w wyjazdach turystycznych, rekreacyjnych  i wypoczynkowych.

Herb-UTW-PK-NOWE-292x300

Centrum Pedagogiki i Psychologii PK